Race Results

Sailwave results for COGS Offshore 2021 at COGS 2021

COGS Offshore 2021

COGS

Eddystone - IRC Fleet - 12 Jun

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1000
Rank Fleet Boat SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected Points
1 IRC Juno 9821 HRSC Johnny Walker 1.009 1610 01:25:15 9:15:15 9:20:15 1.0
2 IRC Jackdaw 4243 FSC Bob Warren 1.044 1630 01:36:40 9:06:40 9:30:43 2.0
3 IRC Inn Spirit 9707 RCYC Simon Copperwait 1.033 1620 02:01:28 9:41:28 10:00:39 3.0
4 IRC Jab Jab 9926T MYC Richard Chart 1.002 1600 02:00:44 10:00:44 10:01:56 4.0
5 IRC Moy Toad 5320 St MSC David Fawcett 1.013 1610 02:04:20 9:54:20 10:02:04 5.0
6 IRC Hair of the Dog 8725 FGSC Richard Burchell 0.992     DNC   14.0
6 IRC Trigger's Broom 183 RCYC Duncan Adams 1.070     DNC   14.0
6 IRC Pogolyre FR28786 MYC Tim Lukes 0.951     DNC   14.0
6 IRC Sea Jade 7279 HRSC Olly Berryman 0.970     DNC   14.0
6 IRC Brave 854R FSC Tim Crump 1.068     DNC   14.0
6 IRC Scorpion 5592 FSC Geoff Davies 0.893     DNC   14.0
6 IRC Black Dog 9868 PNYC Stuart Sawyer 1.083     DNC   14.0
6 IRC Xenia 955 HRSC Paddy Royall 0.991     DNC   14.0

Eddystone - YTC Fleet - 12 Jun

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1005
Rank Fleet Boat SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 YTC Merlin 2562 St MSC Patrick Kennedy 889 1540 02:02:08 10:22:08 11:39:49 1.0
2 YTC Celtic Spirt 2839 St MSC Gawain Bysouth 1015 1430 02:52:55 12:22:55 12:11:56 2.0
3 YTC Tai Mo Shan 3881 RCYC Neil Chamberlain 964 1500 02:59:02 11:59:02 12:25:53 3.0
4 YTC Nightowler 4390 MYC Mike Lithgo 948 1510 03:06:24 11:56:24 12:35:42 4.0
5 YTC Yellowbird 4076 FSC Anthony Nathan 941     RET   5.0
6 YTC Saphir 340 RCYC John & Chris Darbyshire 905     DNC   14.0
6 YTC Guinevere 5137L PNYC Paul Clark 1010     DNC   14.0
6 YTC Herbie 6601 St MSC Tim Whittaker 901     DNC   14.0
6 YTC Kernow Dolphin 8423T FSC Brian Steptoe 1000     DNC   14.0
6 YTC Gina 73 FSC Nick Voller 997     DNC   14.0
6 YTC Songbird 911 St MSC Nigel Sharp 1012     DNC   14.0
6 YTC Apotheosis 5203 RCYC Christian Houchin 823     DNC   14.0
6 YTC Papagena 36 St MSC Tim Mitchell 1147     DNC   14.0

Eddystone - IRC 2H Fleet - 12 Jun

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1000
Rank Fleet Boat SailNo Club HelmName IRC Start Finish Elapsed Corrected Points
1 IRC 2H Jab Jab 9926T MYC Richard Chart 1.002 1600 02:00:44 10:00:44 10:01:56 1.0
2 IRC 2H Jackdaw 4243 FSC Bob Warren 1.044     DNC   7.0
2 IRC 2H Hair of the Dog 8725R FGSC Richard Burchell 0.992     DNC   7.0
2 IRC 2H Sea Jade 7279 HRSC Olly Berryman 0.970     DNC   7.0
2 IRC 2H Pogolyre FR28786 MYC Tim Lukes 0.951     DNC   7.0
2 IRC 2H Brave 854R FSC Tim Crump 1.068     DNC   7.0

Eddystone - YTC 2H Fleet - 12 Jun

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1005
Rank Fleet Boat SailNo Club HelmName PY Start Finish Elapsed Corrected Points
1 YTC 2H Merlin 2562 St MSC Patrick Kennedy 889 1540 02:02:08 10:22:08 11:39:49 1.0
2 YTC 2H Tai Mo Shan 3881 RCYC Neil Chamberlain 964 1500 02:59:02 11:59:02 12:25:53 2.0
3 YTC 2H Nightowler 4390 MYC Mike Lithgo 948 1510 03:06:24 11:56:24 12:35:42 3.0
4 YTC 2H Yellowbird 4076 FSC Anthony Nathan 941     RET   4.0
5 YTC 2H Guinevere 5137L PNYC Paul Clark 1010     DNC   10.0
5 YTC 2H Kernow Dolphin 8423T FSC Brian Steptoe 1000     DNC   10.0
5 YTC 2H Songbird 911 St MSC Nigel Sharp 1012     DNC   10.0
5 YTC 2H Papagena 36 St MSC Tim Mitchell 1147     DNC   10.0
5 YTC 2H Apotheosis 5203 RCYC Christian Houchin 823     DNC   10.0



Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com